Načítavam...

Magazín

Už teď se bojím tak, že nemůžu jíst

Už teď se bojím tak, že nemůžu jíst
Poznáváme sami sebe
Už jste se někdy dostali do podobné situace? Čekal vás pohovor, test, vystoupení na veřejnosti nebo nějaká jiná životní zkouška a váš žaludek začal stávkovat?  A prostě vám nešlo jíst?
Pokud ano, měli byste pro příště vědět, že v takových situacích nejste ve vztahu k jídlu bezmocní, jen je potřeba vědět, co se děje a že to je v pořádku a hlavně, jak se o sebe v takových situacích můžete postarat.

Reakce těla na strach je v pořádku

Mnohdy si uvědomíme, že nemůžeme jíst, protože nám strach svírá žaludek a ruku v ruce s těmito pocity přichází i pocity viny, že bychom jíst měli. A tady je potřeba udělat první zastávku. To, že cítíme napětí a zároveň máme stažený žaludek, a tím pádem nemůžeme do sebe dostat žádné pořádné jídlo, je v pořádku. Tahle reakce je totiž přirozená. Nejspíš už v pravěku, když jsme měli strach z nějakého nebezpečí, bylo přirozené, že se všechny svaly napjaly a zároveň se stáhl žaludek, proto je opravdu důležité jako první krok udělat to, že tuto situaci přestanu vidět jako nenormální. Ona je přirozená a je potřeba přijmout, že kdybychom měli strach a náš žaludek by na to nijak nereagoval, bylo by to spíš výjimečné.

Únava přichází s dehydratací

Umřít v důsledku vyhladovění během dvou dní před zkouškou se nejspíš ještě nikomu nepodařilo, takže této smrti se obávat nemusíme. To, co nám hrozí je únava, která může být kromě psychického vypětí zaviněna také dehydratací. Jinak řečeno, i když nic nejíte, potřebujete pít. Ideální jsou tekutiny, které jsou na podrážděný žaludek neutrální – voda, bylinkový zklidňující čaj, možná zelený čaj, který má i povzbuzující účinek s plynulejším nástupem. Každý to může mít trochu jinak. Pokud budete hodně pít, možná budete chodit hodně na záchod, ale zaručeně nebudete unavení v důsledku dehydratace a ve finále zjistíte, že i vašemu žaludku je možná o něco lépe, protože úplně prázdný žaludek je daleko nepříjemnější než ten naplněný bylinkovým čajem. 

Pohladit duši, pohladit žaludek

Stejně, jako když jsme byli malé děti a my se báli a přišel někdo velký a pohladil nás a řekl, že to bude dobré, že to zvládneme a my měli tu oporu a ono to většinou i dobré bylo, tak úplně stejně to potřebuje náš žaludek. A takovým pohlazením může být třeba teplá polévka. Silný vývar, do kterého dáme hodně zeleniny a kvůli minerálům třeba mořskou řasu. Může být čistý, nebo přidáme nudle, brambory, rozklepneme vajíčko, nastrouháme sýr…. Prostě cokoliv, co je pro vás laskavým pohlazením vašeho žaludku. Jezte pomalu, hodně žvýkejte a při prvním náznaku, že už stačí, lžíci odložte. Věřte, že pokud budete signály těla, a hlavně svého žaludku, poslouchat a respektovat, nakonec vašemu žaludku a vám, bude určitě lépe 😊